Araçlarda Cam Filmi Yasak mı?

Araçlarda Cam Filmi Yasak mı?

Araçlarda Cam Filmi Yasak mı?

Araçlarda cam filmi yasak mı otomobillerde renkli cam filmi taktırmak serbest mi soruları kafaları karıştırırken beklenen ilk son dakika açıklaması geldi.

Yaklaşık altı ay öncesinden açıklanan kararla yasal hale gelen konu bugün açıklanan yeni bir kararla tekrar yasaklandı. Geçtiğimiz aylarda açıklanan serbestlik kararı yürürlüğe girmeden rafa kalktı. Araçlarda cam filmi ile ilgili yasak haberi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren araçların imal, tadil ve montajı yönetmenliği ile birlikte araçlara cam filmi taktırmak artık cezaya sebebiyet verecek.

Bkz: Cam Filmi ve Renkli Cam Yasaklandı.

Nisan ayında yapılan yönetmelik değişikliği ile cam filmi yapmak serbest bırakılmıştı

Nisan ayında yönetmenlikte serbest hale gelen araçların cam filmi takması hem araç sahipleri, hem cam filmi üreticileri hem de uygulamayı yapan işyerleri için bazı şartlan aranıyordu.

ÖN CAM ŞARTI

Avukat Cevat Kazma sadece standartlara uygun olarak üretilmiş ve onaylı cam filmlerinin kullanılmasının mümkün olacağını vurgulayan. Avukat Cevat, Araçların ön camlarına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamayacağının altını çizdi. Yapılması halinde kesilecek ceza miktarının 189 TL olacağını ve itiraz edilemeyeceğini ifade etti.

Cevat Kazma Cam filmi üreticileri ve uygulama yapan işyerleri için de bazı şartların olduğunu belirtti. Buna göre “Cam filmlerinin üretiminde PVC malzeme kullanımı tamamen yasak. Ayrıca uygulama yapılırken kullanılan yapıştırıcı malzemenin akrilik esaslı olması ve uygulamanın cam panellerin iç yüzüne yapılması zorunluluğu bulunuyor.” dedi.

Cam filmi kararı mahkemeye taşınıyor

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesi esas alınarak yeniden düzenlenen kararın maddesine bakıldığında “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükmünü içerdiği görülüyor. Yapılan açıklamaların ardındansa tepkiler yüksek makamlardan da gelmeye başladı. Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Serkan Bakırtaş maddenin yanlış olduğu konusunda kararlı. Cam filmine yasak getirilmesinin mağduriyet yaratacağını ifade eden Bakırtaş konuyla ilgili yasal süreci başlatacaklarını açıkladı.

Açıklamalarında, “İlgili bakanlığın 26 Ekim 2016’da yayımlanan yönetmeliğinde serbest bırakılan cam filmi, yönetmelikte belirtilen kontrol mekanizması ve teknik şartlar sağlanamadığı için bugün itibarıyla iptal edildi. Bu iptal, beraberinde pek çok mağduriyet getirecektir. Sektörden ekmek yiyen yüz binlerce insanın işsiz kalması, tüketicilerin araçlarındaki cam filmi yüzünden ceza ödemesi, insanların ciddi sağlık ve güvenlik problemiyle karşı karşıya kalması bunlardan en önemlisi. Cam filmi denilince akla siyah, aracın içini göstermeyen cam filmleri geliyor. Bunun kullanılmasına biz de karşıyız. Ancak aracın içinin rahatlıkla dışarıdan görünmesini sağlayan cam filmleri mevcut. Bu cam filmlerinin UV koruması yüzde 99 oranında. Yani sağlık açısından da güvenlik açısından da uygun. Bunlara da yasak getirilmesini anlayabilmiş değiliz.” diyerek yasağın çözüm olmayacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir