Günümüzde hemen hemen herkesin duyduğu söz öbeklerinden birisi “pasta – cila” ama bir çok kişi için sadece bir kulak aşinalığı olmaktan öteye geçmez. Ancak pasta ve cila işinin ehli bir usta tarafından uygulanmadığında aracınıza kaçınmış olduğunuz ücretten daha fazla zararlar açabilmektedir. Kısacası pasta-cila aracınızda boya sonrası oluşan dalgalanmaları, kılcal çizikleri gidermek ve matlaşan aracın boyasını tekrar eski parlaklığına getirmek için uygulanır.

Pasta-Cila Hizmetimiz

Gül Oto Boya olarak Eskişehir halkına pasta-cila hizmetini sunmaktayız. Piyasada pasta ve cila hakkında bilgi kirliliği hat safhada olmakla birlikte işinin ehli kişiler tarafından yapılmadığında neler ile karşılaşabileceğinizi anlatacağız ve detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız.

Pasta Nedir?

Pasta en kaba tabirle aracınızın yüzeyinde zımpara yapma işlemidir. Ancak pasta sıvı olmakla birlikte belirli kalınlıklarda olmaktadır. Her araca uygun kalınlıktaki (zımpara yüzeyini hayal edin ve bunun mikronluk halini düşünün) pasta seçilerek aracınızda boyadan kalmış kirler ya da zamanla oluşan kılcal çizikler (deterjan izleri, yıkama fırçalarının hasarları, kum çizikleri vb.) giderilir.  Pasta işlemi aracınızın boyasını değil boya üzerindeki vernik kısmında incelme yapmaktadır. Bu yüzden tırnak ile hissedemediğiniz çizikler giderilebilmektedir.

Araçlar kısmi ya da komple boyama sırasında ne kadar titiz davranılırsa davranılsın, boya tam anlamıyla homojen dağılmayacaktır ve kısmi dalgalanmalar ve toz tutma gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Bunun için pasta uygulaması ile boya sonrasında ortaya çıkan bu dalgalanmalar ve toz zerreleri pasta ile giderilmektedir. Ancak genellikle bu uygulamayı işin ehli kişilerin dışında bu işle ilgilenmeyenlerin haberi yoktur ki bu çok normal bir durumdur.

Pasta kısmının en çok bilinen kısmı, küçük çiziklerin ve bazı deformasyonların giderilme aşamasıdır. Zamanla araç yıkanırken kullanılan deterjanların kimyasal etkisi, fırçaların tahribatı ile boya da kılcal çizikler oluşmaktadır. Bunun dışında güneş ışınlarının etkisiyle aracın boyası giderek matlaşmaktadır. Tam da bu nokta da aracınızı boyatmak yerine pasta ile aracın en üst katmanındaki bu kusurların giderilmesi ve çiziklerin kapatılması mümkün hale gelmektedir.

Cila Nedir?

Cila, hem bir parlatıcı hem de koruyucu özelliği barındıran bir sıvıdır. Boya üzerinde görünmeyecek kadar ince şeffaf bir katman oluşturulmak amacıyla yapılmaktadır. Aracınıza uygulanan cila kalitesine göre farklılık göstermekle birlikte 3-4 ay arası bir süreyle koruma sağlamaktadır. Oluşturulan bu katman aracınızı minik çakıl taşı çiziklerinden, hem de belirli bir süreyle yıkama sırasında ortaya çıkan zararlardan korumaktadır. Bunun dışında aracınızın boyasına bir parlaklık ve canlılık katmaktadır. Ancak boya koruma yaptırmanız durumunda aracınıza daha fazla etkene karşı daha uzun süreli bir koruma sağlamanız mümkündür.

Bkz: Boya Koruma

Pasta-Cila Nasıl Yapılır?

Pasta ve cila işlemi yukarıda da anlattığımız gibi aslında birbirinden tamamen farklı iki ayrı uygulama. Fakat sürekli birlikte anılmalarının nedeninden bahsetmek gerekirse, pasta yapıldıktan sonra çok hafif de olsa matlaşan boyanın daha canlı görünebilmesi için cila işlemine gerek duyulmasıdır.

Pasta ve cila yapmak için öncelikle aracın tüm tozlardan ve kirlerden arındırılması için yıkanması ve detaylı bir kurulama işleminin yapılması gerekmektedir. Çünkü pasta uygulanacak alanda kalan kirler ve tozlar uygulama sırasında daha derin çiziklere ve zararlara yol açabilmektedir.

Aracın boyasına uygun kalınlıkta seçilen pasta, parmak ucu yardımıyla kaporta üzerine sürülmektedir. Bunun ardından polisaj makinesi yardımıyla uygun güç kullanımı ile yuvarlaklar çizilerek pasta aracın boyasına iyice yedirilir. Pasta işlemi aracın boyasına uygulandıkça kusurlar yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. Pasta işlemi aracın tüm yüzeyine uygulanmasının ardından araç kuru bir bezle silinerek bir sonraki adıma yani cila işlemine geçilir.

Cila Nasıl Yapılır?

Cila işlemi için de aracın iyice temizlenmiş ve güneş görmeyen bir alana çekilmiş olması gerekmektedir. Zira güneş cilayı hızlı bir şekilde kurutarak istenilen etkiyi azaltacaktır. Pasta işleminin ardından yapılacak cila için aracın kaportasında pasta kalıntılarının iyice temizlenmesi gerekmektedir.

Cila işlemi yapılarken araç belirli parçalara bölünerek işlem uygulanmaktadır. Cila, uygun bezlere döküldükten sonra aracın boyasına en ufak boşluk kalmayacak şekilde uygulanır. Cila sürülen bölgenin iyice kuruması için yaklaşık 30-40 dakika kadar beklenir. Ardından cila için uygun bez yardımı ile cila yapılan bölge daireler şeklinde bastırılarak silinmeye, cilanın boya üzerine iyice yedirilmesine çalışılır. Bez her sürüldüğünde araç daha da çok parlayacak ve boya daha da çok kayganlaşmaya başlayacaktır.

Cilanın boya üzerindeki etkisi 3-4 ay arasında devam edebilmektedir. Bu sürenin sonunda yeninden uygulama yapmak ufak taş çizikleri, yıkama sırasında oluşan ufak kusurları güvenle atlatmanıza yeterli olacaktır. Ancak daha uzun süreli korumalar için mutlaka boya koruma (seramik kaplama) işlemi yapılmalıdır.

Tüm bu yukarıda anlattığımız pasta-cila işlemleri ancak kaliteli ve işini bilen ustalar tarafından yapıldığında aracınıza gerekli korumayı sağlamaktadır. İşinin ehli tarafından yapılmayan ve amatörce uygulanan pasta ve cila işlemleri vernik katmanının tamamen kaybolması, ve hatta boyanın tamamen çıkarılması gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Gül Oto Boya olarak 26 yıllık sektör tecrübesi ve kaliteli ürün-malzemeleriyle Eskişehir’de pasta-cila hizmetini sunmaktayız.